Referat bestyrelses møde d.29/5 – 2012

 

Fremmødte til bestyrelsesmødet:

Heine Dupont, Ole Filtenborg, Brian Rask Madsen, Michael Madsen, Jacob Niss, Trine Lehd

 

Siden sidste bestyrelsesmøde:

Der er sket en omrokering i bestyrelsen, således Brian fratræder posten som kassere, pga arbejdsmæssige årsager. Trine overtager posten som Kassere, og jacob træder til som medlem. Brian vil dog fortsat arrangere Holland turen, og ellers hjælpe til hvis der er nogle praktiske opgaver.

Vi havde foredrag med Søren Lund, og var godt tilfreds med dette, og ønsker flere foredrag fra ham, måske omkring regnbuefisk.

 

Ideer til kommende ture/arrangementer:

Foredrag med Amund.

Besøge tantes have i Fredericia.

Opstart af saltvand + hjemmebesøg hos Michael

Corydoras foredrag med Kim M.

Vandkemi for begyndere.

Claus fra Århus omkring Aquascaping.

Tur til Nordsømmuseet.

Danmarks Akvarie, kunne være fedt at være nogle af de første til at se det nye.

Legoland.

Indkøbstur – Avifauna + tysk butik.

Aquafarm + Dancichlider

Varde akvariefisk

Fyns akvarieventer

Aquastyle i esbjerg

Hamborg messe

 

Messe i 2013? Har snakket om at holde noget andet i stedet for akvamessen, for at fornye os. Gerne noget workshop i stedet. Kun en dag(lørdag), mere socialt, mere hygge. 2 x 3 gode foredrag på dagen. Pris per foredrag(75kr) + mulighed for at købe aftensmad. Gerne nogle få sponsorstande.

Måske der kunne arrangeres noget støtte fra DAU til et sådant arrangement. Navn til arrangementet: ”Akvariets dag”.

 

Status på Holland:

Venter på tilbagemelding. 1. Juli skal det hele gerne være planlagt, og info skal findes på hjemmesiden. Overnatning bliver hostel/vandrehotel.

Mulighed for at have familien med. Besøge en butik på vejen hjem hvis der er stemning for det.

 

Mangler stadig nye lokaler, da vi snart ikke har Damhaven længere. Gerne et kælderlokale med plads til vores bøger o. lign. Gode ideer søges.

 

Sommerafslutning:

Mad til 35 Personer, Brian skaffer dette.

Konkurrence – Jacob laver tip 13.

Starter kl 18:00