Generalforsamling 10.3.2015
28 medlemmer var mødt op til årets generalforsamling.
Kjeld Buhl blev valgt som dirigent, og kunne konstatere at generalforsamlingen var lovligt indvarslet og beslutningsdygtig.
Formandens beretning
Resume:
Det er nu 6 år siden Vejle akvarieforening startede op efter en længere pause. Der har været en del udskiftning af medlemmerne, men der er også stadig medlemmer fra starten.
I 2014 blev Tonny Brandt Andersen udnævnt som foreningens første æresmedlem.
Årets tur til Duisburg var en stor succes, og bestyrelsen har modtaget mange positive tilbagemeldinger. I fremtiden bliver turen kun for foreningens egne medlemmer.
Messen 2014 satte besøgsrekord (den blev dog slået i 2015). Der har været den sædvanlige negative kritik,fx trangt med plads lørdag 10-13, messen fordelt på 2 haller, og en del vedr. trapper. Bestyrelsen er glade for hallerne på Midtbyskolen, da de giver de bedste muligheder for en god økonomi. Der er dog også mange positive tilbagemeldinger til den måde messen afholdes.
En del foreninger har kontaktet Vejle akvarieforening, for at høre om årsagerne til vores succes. Vi har et stort aktivitetsniveau, med mange foredrag og ture. Dette kan kun lade sige gøre pga. den indsats medlemmerne yder. men mest er vi heldige med vores geografiske placering, som kan tiltrække medlemmer fra et stort område.
Vi har en god bestyrelse, og samarbejdet i 2014 har være rigtig godt.
Der var ingen bemærkninger til formandens beretning.
Kasserens beretning
Der var i 2014 indtægter på 114.224 kroner. Indtægterne kommer primært fra messen, bannerreklamer og salg af sodavand.
Udgifterne i 2014 var på 102.794. Det er primært udgifter til messen, bus, diesel, foredragsholdere og opgradering af hjemmesiden.
Egenkapital pr. 31.12.2014 19.254 kr.
Bilagskontrollant Tore Petersen roste kasseren for et meget flot og overskueligt regnskab.
Indkomne forslag
Der var ikke indkommet nogen forslag.
Fastsættelse af kontigent
Bestyrelselsen foreslår uændret kontigent, dette blev godkendt.
Budget 2015
Godkendt uden bemærkninger
Valg af næstformand
Ole Filtenborg modtog genvalg
Valg af kasserer
Ulrik Rasmussen modtog genvalg
Valg af sekretær
Jacob Niss modtog genvalg
Valg af suppleant
Brian Rask modtog genvalg
Valg af bilagskontrollant
Tore Petersen modtog genvalg
Valg af bilagskontrollantsuppleant
Brian Kurtzmann blev valgt.
Eventuelt
Der var ikke nogen bemærkninger.
Tak til Kjeld for at være dirigent under generalforsamlingen
Infomøde
Messen 2015
Det var 3 afbud til messen 2015, de kom alle kort tiden inden messen startede. Det blev derfor rokeret lidt rundt på nogle stande, og der blev derfor også lidt bedre plads. Spisningen lørdag aften var en succes, mange roste den lækre menu. Hele 26 gæster kom fra Norge, og de var alle meget begejstrede for messen. Vi håber de kommer igen i 2016.
Gevinsterne i tombolaen blev primært vundet om lørdagen, næste år vil også være nogle store præmier om søndagen.
Turen til Berlin
Mødestedet lørdag er ændret til Trefor Arena (Ambolten 4-6 Kolding). Se mere på hjemmesiden. På det nye mødested vil der være vagter som holder øje med bilerne, mens vi er i Berlin.
Arrangementer 2015
Der kommer en masse spændende foredrag og ture i 2015. Den store tur til Tyskland er flyttet en uge frem, så den foregår 9-10 oktober. Årsagen til flytningen er at vi dermed kan deltage i nogle spændende foredrag i Zoo Zajac. Derudover skal vi besøge butikker og opdrættere i Holland.
Diverse
Thomas Jørgensen foreslog at vi deltager i DAU´S opdrætskonkurrence, da der er mange som opdrætter i foreningen. Alle kan deltage, uanset niveau. Ervin Petersen, som er nyvalgt sekretær i DAU, vil undersøge reglerne nærmere.
Vi er blevet inviteret til at hjælpe med forskellige events i den kommende tid. Det drejer sig om Vild med vand, som foregår i Vejle, og et arrangement hos Bilka Kolding. Der kommer mere info på hjemmesiden snarest. Man er meget velkommen til hjælpe til, og gøre en god reklame for foreningen. Allerede på søndag er der et arrangement i Plantorama. Tore, Jeanett og Kim vil gerne hjælpe, mange tak for jeres indsats.
Efter mødet var det tid til at indtage den lækre pizzabuffet i Bygningen.